فروم بچه های تولز

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری انتخاب رشته دانشگاهی یکی از مهمترین انتخاب‌های هر فرد پس از پایان تحصیلات متوسطه است. این انتخاب به دلیل تاثیر زیاد در تعیین سرنوشت داوطلبان، تحت تأثیر عوامل مختلف درونی و بیرونی قرار دارد البته عوامل بیرونی که شامل خانواده،‌ محیط آموزشی،‌گروه‌های همسالان و زمینه‌های اقتصادی و شغلی است

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری

انتخاب رشته دانشگاهی یکی از مهمترین انتخاب‌های هر فرد پس از پایان تحصیلات متوسطه است. این انتخاب به دلیل تاثیر زیاد در تعیین سرنوشت داوطلبان، تحت تأثیر عوامل مختلف درونی و بیرونی قرار دارد البته عوامل بیرونی که شامل خانواده،‌ محیط آموزشی،‌گروه‌های همسالان و زمینه‌های اقتصادی و شغلی است تا حدودی از اختیار فرد خارج است و به صورت غیرمستقیم انتخاب او را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اما عوامل درونی تا حد زیادی در کنترل فرد قرار دارد.بعد از اعلام نتایج رتیه ها توسط سازمان سنجش، داوطلبان باید با توجه به رتبه و نمره بدست آمده انتخاب رشته کنند. زمانی که نتایج اولیه کنکور سراسری اعلام می شود، عزیزانی مجاز به انتخاب رشته شده اند لازم است با توجه به شرایط عمومی و اختصاصی خود و با مطالعه دفترچه راهنمای کنکور سراسری به انتخاب رشته بپردازند. اما در روند انتخاب رشته کنکور سراسری ، انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 97 عنوان رشته‌ها و ظرفیت پذیرش تفاوت اساسی وجود دارد. ما سعی داریم در این مقاله برای راهنمایی شما داوطلبان عزیز در زمینه،انتخاب رشته کنکور توضیحاتی ارائه دهیم که پیشنهاد می کنیم ادامه مطلب را با دقت مطالعه فرمایید.
نحوه انجام انتخاب رشته کنکور سراسری

داوطلبان پس از نتایج کنکور سراسری 97 و دریافت کارنامه خود ابتدا به دنبال درصد های کسب شده در هر درس و نمرات تراز و رتبه خود می باشند. و سؤالات زیادی ذهن داوطلب را به خود مشغول می کند.مهمترین نکته در انتخاب رشته "علاقه" داوطلب است .متأسفانه برخی از داوطلبان به جای اندیشیدن به رشته مورد علاقه خود، تمام همت خود را صرف نوعی از انتخاب رشته می‌کنند تا احتمال قبولی آنها افزایش یابد. یعنی درصدد هستند 100 رشته انتخابی خود را طوری اولویت بندی کنید که بدون توجه به علاقه خود فقط در یک رشته قبول شوید در صورتی که این تصور اشتباهی است.انتخاب رشته کنکور سراسری 97 و انتخاب رشته دانشگاه آزاد باید همگی از یک مجموعه باشند همان مجموعه‌ای که در آن در آزمون سراسری شرکت کرده مثلا یک داوطلب رشته تجربی باید تمام انتخاب‌های خود را از مجموعه شماره 2 انتخاب کند. پر کردن تمام 20 انتخاب ضروری نیست؛ اما برای اکثریت داوطلبان کم است. کافی است متقاضی بیش از سه رشته در دو شهر بزرگ باشید، انتخاب‌های شما بیش از 20 انتخاب خواهد بود و مجبور به حذف برخی از انتخاب‌ها می‌شوید و این به معنای کاهش شانس قبولی خواهد بود.
دسته بندی رشته های تحصيلی چیست؟

رشته های مختلف تحصیلی با توجه به ماهیت و گسترش در سطح كشور به 4 دسته رشته استانی ، رشته ناحیه ای ، رشته قطبی ، رشته کشوری تقسم می شوند که به طور مختصر این رشته ها را توضیح خواهیم داد. رشته های استانی به رشته هایی گفته می شود كه در اكثر استان ها گسترش داشته یا از نظر كاربردی به متخصصان بومی نیاز دارند.برای کسب اطلاعات در زمینه انتخاب رشته انسانی 97 بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید. رشته ناحیه ای به رشته هایی اطلاق می شود كه در اكثر استان ها وجود نداشته ولی در چند استان مجاور به عنوان یک ناحیه بومی تلقی می شود.رشته قطبی به رشته ‎هایی كه در اكثر نواحی وجود نداشته ولی در چند ناحیه بومی مجاور كه به عنوان قطب بومی تلقی می شود نامیده می شود.. رشته کشوری به رشته هایی اطلاق می شود كه در اكثر قطب‎ های بومی وجود نداشته و تنها در تعدادی از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ارائه می شود. اینگونه رشته ها در جدول (رشته های تحصیلی، زیرگروه ، مقاطع تحصیلی و نوع گزینش) هر یک از گروه های آزمایشی مختلف در دفترچه راهنما مشخص گردیده ‏اند.برای اطلاع از انتخاب رشته ریاضی 97 ،انتخاب رشته ی تجربی 97 بر روی لینک دلخواه کلیک کنید.
عوامل موثر در انتخاب رشته صحیح

داوطلبان گرامی در انتخاب رشته کنکور سراسری حتما با در نظر گرفتن مسائل و علاقه فردی، دست به انتخاب رشته بزنید. انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد یکی از حساس ترین مراحل سرنوشت هر فرد می باشد که با انجام درست این مرحله آینده شغلی شما تا نسبتی تعیین می شود. یک انتخاب رشته ایده آل و صحیح براساس معیارهای مختلفی سنجیده می شود، نظیر علاقه مندی، استعداد، جایگاه اجتماعی و اقتصادی. یکی از مهم ترین معیارهای انتخاب رشته وضعیت بازار کار آن رشته می باشد که این امر منجر به رضایت شغلی و افزایش سطح کیفیت زندگی هر فرد می شود.یکی از سوالات مهم داوطلبان در زمینه رشته های پاره وقت می باشد که باید در این زمینه بگوییم که گزینش پاره وقت در دانشگاه آزاد برای دانشجویان شاغل و یا کسانی که برای شرکت در تعداد کلاس‌ های زیاد مشکل دارند، در نظر گرفته شده است. این گروه می‌توانند با انتخاب واحدهای درسی کمتر و با زمان طولانی‌ تر تحصیلات خود را تمام کنند اما اگر نخواهند می‌توانند مانند دوره‌های تمام وقت زمان تحصیل خود را تمام کنند.
اشتباهات در زمان انتخاب رشته

معمولا داوطلبان در زمان انتخاب رشته ممکن است اشتباهاتی را انجام دهند که یکی از اشتباه در انتخاب رشته که بیشتر داوطلبان مرتکب می شوند اولویت بندی نامناسب رشته ها می باشد.این اتفاق برای بسیاری از داوطلبان روی داده است که هنگام اعلام نتایج نهایی هر چند رتبه برای رشته های بهتر و مورد علاقه خود را کسب کرده اند، اما در رشته هایی پذیرفته شده اند که اولویت پایین تری برای آن قائل بوده اند. دلیل اشتباه این امر ترتیب نادرست انتخاب رشته هاست . باید داوطلبان سعی نمایند حتما با در نظر گرفتن ویژگی های فردی مثل علاقه، ارزش و مهارت و با کسب اطلاعات کافی از رشته های دانشگاهی و مشورت با افراد متخصص، با توجه به رتبه ای که کسب نموده اند، لیستی از رشته های دلخواه تهیه کرده و به ترتیب اولویت، آنها را در فرم انتخاب رشته وارد نمایند.برای اطلاع از تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری بر روی لینک کلیک کنید.البته اوطلبان نگران این مسئله نباشند زیرا سازمان سنجش برای برخی از داوطلبانی که در رشته ی مورد علاقه خود پذیرفته نشده اند و انتخاب رشته اشتباه انجام داده اند این امکان را به وجود می آورد که در زمان مشخص برای بررسی اشتباه در انتخاب رشته و ثبت درخواست خود اقدام کنند که طی این عمل امکان جا به جایی و انتقال در رشته مورد نظر برای داوطلبان فراهم می شود.
+ نوشته شده در  يکشنبه 26 فروردين 1397ساعت 17:19  توسط محمد رضا جوادیان